Latest Updates

Celebrity News & Gossips posted by

Nse Ikpe-Etim, Osita Iheme,Yvonne Okoro, Funke Akindele,Majid Michel & More Nominated For AMVCA 2014

Nse Ikpe-Etim, Osita Iheme,Yvonne Okoro, Funke Akindele,Majid Michel & More Nominated For AMVCA 2014
Download Gistfactory App For Android

AfricaMagicAd

The organisers of the 2014 Africa Magic Viewers’ Choice Awards(AMVCA) released the nominees list yesterday Thursday ,5th December 2013 at the Landmark Village, Victoria Island, Lagos.Read below…

Best Movie 2013
Obi Emelonye – Last Flight to Abuja
Udoka Oyeka & Orode Ryan – Living Funeral
Shirley Frimpong-Manso, Yvonne Okoro & Ken Attoh – Contract
Michelle Bello – Flower Girl
James Omokwe – Awakening
Best Movie Drama
Obi Emelonye – Last Flight to Abuja
Edwin Maina Kariuki – Nairobi Half Life
Udoka Oyeka & Orode Ryan – Living Funeral
Frank Rajah Arase – The Groom’s Bride
Jumafor Ajogwu & Chris Eneaji – Murder at Prime Suites
Best Movie Comedy
Uche Jombo – Lies Men Tell
Shirley Frimpong-Manso, Yvonne Okoro & Ken Attoh – Contract
Elvis Chucks – A Wish
Martins Onyebuchi Onyemaobi – The Fighter
Martins Onyebuchi Onyemaobi – The Hero
Best Movie Director
Obi Emelonye – Last Flight to Abuja
Tosh Gitonga – Nairobi Half Life
Shirley Frimpong-Manso – Contact
Udoka Oyeka – Living Funeral
Frank Rajah Arase – Price
Amil Shivji – Shoeshine
Best Actress in a Drama
Stephanie Wilson – Living Funeral
Veronica Waceke – Higher Learning
Nse Ikpe-Etim – Journey to Self
Nkiru Sylvanus – Kiss And The Brides
Ivie Okujaiye – The Volunteers
Best Actor in a Drama
Juma Rajab Rashid – Siri Ya Mtungi
Majid Michel – Somewhere in Africa
Hlomla Dandala – Contract
Majid Michel – House of Gold
Tope Tedele – A Mile From Home
Best Supporting Actress
Valerie Kimani – Higher Learning
Jazymn Batchan – Still Standing
Liz Ameye – Living Funeral
Lance Handabile – Love Games
Tamara Eteimo – Desperate House Girls
Bikiya Graham-Douglas – Flower Girl
Best Supporting Actor
David Mulwa – Higher Learning
Ian Mbugua – House of Lungula
Desmond Elliot – Finding Mercy
Bimbo Manuel – Torn
Chris Attoh – Flower Girl
Best Actress in a Comedy
Funke Akndele – The Fighter
Funke Akndele – The Hero
Funke Akndele – Return of Sheri Koko
Mary Ogbonna – Clinic Matters
Jackie Appiah – Cheaters
Yvonne Okoro – Contract

Best Actor in a Comedy
Hlomla Dandala – Contract
John Okafor – Return of Sheri Koko
Osita Iheme – The Hero
Osita Iheme – The Fighter
Chinedu Ikedieze – The Hero

Best Television Series Comedy/Drama
Grace Kahaki Munthali – Prem Episode 2
Catherine Phiri – Love Games Episode 6
John Riber – Siri Ya Mtungi
Paul Igwe – The Benjamins
Benson Akindeju – Nowhere to be Found

Best Short Film
Vincent Moloi – Berea
Amarachukwu Onoh – Mother Tongue
Amil Shivji – Shoeshine
Walter “Waltbanger” Taylaur – The Wages
Enuma Chigbo – The Deadwood

Best Documentary
Dr Gilbert Chigbo (Narrator) – The Deadwood
Sonia Maingi – Tumanka Goes to School
Peter Murimi – Matatu: My Life, My Art
Peter Murimi- Guardians of the Wild
David Campbell – Shamba Shape Up

Best Indigenous Language Movie/Series (Swahili)
Edwin Maina Kariuki – Nairobi Half Life
Jordan Riber – Siri Ya Mtungi
Ann Hamberger – Nina
Njoki Muhoho – Mama Duka
Musa Venerable Mziba, Vagabond

Best Indigenous Language Movie/Series (Yoruba)
Afeez Eniola – Arinnakore
Mercy Aigbe – Komfo
Abdulrasaq Abdullahi – Edidi
Olatunji Akeem Balogun – Aye Kooto
Olatunji Akeem Balogun - Mufu Olosa Oloko

Best Indigenous Language Movie/Series (Hausa)
Yasin Auwal, Umar K, Mazugal – Wana Gari 1& 2
Hafizu Bello – Bakin Kishi
Abba Muko Yakassai – Habib
Nasir Sa’ad Gwangwazo – Runan Jakara
Mikail I. Bin Hassan – Kurman Gari

Best Online Video
Stacy McDermott & Neville Ossai – Jungle Jewel: The Short Film
Mary Kaiyare – Deceit
Stanlee Ohikhuare – Kpian’s Premonition
Dorothy Ghettuba, Oyunga Pala – Next Big Host
Amarachukwu Onoh- Mother Tongue

Best Writer (Drama)
Shirley Frimpong-Manso & Hertey Owusu – Contract
Patrick Yaadar & Andy Boyo – Off The Hook
Akpor Kagho – Living Funeral
Fatima Jabbe – Battered
Pascal Amanfo – Single & Married

Best Writer (Comedy)
Jigi Bello – Flower Girl
Jahmal Holland – Still Standing
Ohis Udofia – Kuti’s Career Palace
Patrick Onyeka – The Place
Seun Arowojolu – Squatterz

Best Cinematographer
James Michael Costello – Last Flight to Abuja
Christian Almesberger – Nairobi Half Life
Idhebor Kagho – Living Funeral
Imoh Umoren – Have a Nice Day
Themba Masondo – Taxi Ride

Best Art Director
Barbara Minishi – Nairobi Half Life
Ken Attoh & Shirley Frimpong-Manso – Contract
Shirley Frimpong-Manso – Apples Miniseries Part 1&2
Kyle Quint – Siri Ya Mtungi
Frank Rajah Arase – The Piece

Best Sound Editor
Sola Awoponle – Ilari
Obi Emelonye – Last Flight to Abuja
Jordan Riber – Siri Ya Mtungi
Carl Raccah – Journey to Self
Maurice Kings – Murder at Prime Suites
Paul Apel – Blue Flames
Best Video Editor
Ben Nugent & Obi Emelonye – Last Flight to Abuja
Austin Faani Ikechukwu – Battle for Wealth
Shirley Frimpong-Manso – Contract
Chucks Madu Success – Oga On Top
Jack Esterhuizen – Love Games Episode 25

Best Lightning Designer
Don Izuchukwu – Brother’s Keeper
Godwin Daniel – Living Funeral
Ifeoluwa Balogun – The Benjamins
Mohammed Zain – Nairobi Half Life
Eric Aghimien – A Mile from Home

Best Costume Design
Adeola Ramonu – Adebola Omo Oba
Doreen Estazia Noni – Siri Ya Mtungi
Catherine Kibugi – Sumu La Penzi Episode 5
Ruth Ndulu Maingi – Lies That Bind Episode 2 Season 2
Chiemela Nwagboso – The Kingdom

Best Make-up Artist
Elayne Okaya – Nairobi Half Life
Olabimpe Cole – Lekki Wives
Alex Gakumo – Sumu La Penzi Episode 1 Season 1
Michael Wawuyo – The Felistas Fable
Rehema Samo – Siri Ya Mtungi
Israel Moses – A Wish
Rosemary Obika, Redemption

Share This

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

comments powered by Disqus

Share